Powered by Smartsupp

Co je to fotovoltaika a jaké výhody může přinést majitelům domů?

Fotovoltaika, zkráceně FV, je forma obnovitelné energie, která využívá sílu slunečního světla k výrobě elektřiny. Tato technologie existuje již od 50. let 20. století, ale teprve v poslední době se začíná více využívat v domácnostech. V tomto příspěvku na blogu se budeme zabývat základy fotovoltaiky a tím, jak mohou majitelé domů z využití této technologie těžit. Pokud jste tedy připraveni dozvědět se více o vzrušujících možnostech, které nabízí fotovoltaická technologie, pokračujte ve čtení.

Co je to fotovoltaika

Jak fotovoltaika funguje

Fotovoltaické články se skládají z polovodičových materiálů, jako je například křemík. Když na tyto články dopadá světlo, excituje v nich elektrony a způsobuje jejich volný tok. Tento tok elektronů vytváří elektrický proud, který lze použít k napájení spotřebičů nebo zařízení.

Množství vyrobené elektřiny závisí na intenzitě slunečního světla dopadajícího na články a také na jejich velikosti a účinnosti.

Jaká je účinnost fotovoltaiky?

Revoluční fotovoltaické solární panely jsou v současné energetice stále důležitější. Pokud jsou solární panely instalovány a umístěny na střeše domu, mohou přeměnit až 20 % sluneční energie na elektřinu.

Pro optimální výkon solárních panelů je třeba je umístit ideálně na jih, jihozápad nebo jihovýchod, aby na ně během dne dopadalo co nejvíce slunečního světla. Kromě toho je pro instalaci solárních panelů nejvhodnější ideální úhel sklonu 35° na šikmé střeše, aby byl zajištěn maximální potenciál solární energie.

Kromě toho se měření výkonu solárních panelů uvádějí ve watthodinách (Wp), které udávají maximální výkon za podmínek intenzity světla 1000 W/m2 dopadajícího kolmo na fotovoltaický solární panel při teplotě 25 °C a průhlednosti atmosféry Am = 1,5.

Druhy fotovoltaiky

Existují tři druhy fotovoltaické elektrárny:

1. Síťový systém (on-grid)

Fotovoltaika připojená k síti způsobila v minulosti revoluci v energetickém průmyslu a díky výkupním sazbám Zeleného bonusu se rozšířily velké síťové systémy.

Bohužel tento síťový systém již nelze finančně ospravedlnit, protože pobídky tohoto bonusu výrazně poklesly. Ještě horší je, že fotovoltaika připojená k síti nepomůže, když dojde k výpadku sítě, protože jednoduše nakupuje ze sítě elektřinu, kterou již vyrobila.

Přestože je tedy fotovoltaika připojená k síti účinným prostředkem výroby energie z obnovitelných zdrojů, nemůže bohužel sloužit jako doplněk ke snížení výpadků sítě v době nouze.

2. Ostrovní systém (off-grid)

Ostrovní fotovoltaické systémy nabízejí domácnostem alternativu k elektřině ze sítě, protože jim umožňují spotřebovávat energii vyrobenou fotovoltaikou, aniž by byly připojeny k rozvodné síti.

Tento typ uspořádání eliminuje potřebu stabilizace sítě a umožňuje domácnostem být zcela soběstačnými díky ukládání přebytečné energie do solárních baterií pro dobu, kdy slunce nesvítí. Vzhledem k českým podmínkám v zimním období však může být takový systém nedostatečný a musí být doplněn záložní elektrárnou, aby byla zachována udržitelná spotřeba elektřiny po všechna tradiční roční období.

Celkově se jedná o velkou výhodu pro domácnosti, které usilují o nezávislost na síťových zdrojích elektřiny.

3. Hybridní systém

Hybridní fotovoltaika se stává stále populárnější pro rezidenční účely, protože uživatelům nabízí jedinečný způsob, jak vyrábět vlastní elektřinu ze slunce a ukládat ji do baterií pro fotovoltaiku.

Hybridní systémy umožňují domácnostem být částečně soběstačné a přitom zůstat připojené k hlavní distribuční síti. Toto připojení zajišťuje, že v případě nedostatečného množství energie vyrobené ze slunečního záření lze elektřinu odebírat ze sítě a ukládat ji do baterií pro pozdější použití.

Hybridní fotovoltaický systém výrazně zvyšuje účinnost a spolehlivost tím, že zajišťuje, aby domácnosti měly přístup ke spolehlivému osvětlení i během výpadků proudu nebo delších období s nízkým slunečním svitem. Hybridní fotovoltaické systémy se rychle stávají nejoblíbenějším typem řešení fotovoltaických elektráren díky své vyšší účinnosti, nákladové efektivitě, spolehlivosti a flexibilitě.

Co je to fotovoltaika a jaké výhody může přinést majitelům domů

Výhody fotovoltaiky pro majitele domů

Jednou z hlavních výhod používání fotovoltaických systémů v obytných domech je, že poskytují majitelům domů čistý zdroj energie, který neprodukuje žádné skleníkové plyny ani jiné znečišťující látky. Kromě toho, protože fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu přímo ze slunečního světla a nevyžadují žádné další zdroje paliva, jako je plyn nebo ropa, mohou v průběhu času pomoci výrazně snížit náklady na veřejné služby.

V neposlední řadě se solární panely poměrně snadno udržují a často se na ně vztahuje záruka, takže se majitelé domů nemusí obávat nákladných oprav v budoucnu.

Shrnutí

Fotovoltaika je způsob přeměny slunečního světla na elektřinu. Využívá polovodiče zvané fotodiody. Každá dioda se nazývá fotovoltaický článek a mnoho z nich je spojeno do jednoho velkého panelu.

Lze říci, že fotovoltaika je stále populárnější formou obnovitelné energie, která využívá sílu slunečního světla k výrobě elektřiny, aniž by produkovala škodlivé emise nebo znečišťující látky. Investicí do fotovoltaických systémů mohou majitelé domů využívat snížené náklady na energii a zároveň pomáhat chránit naše životní prostředí.